Gdzie należy zastosować hydroizolację w łazience

Moment, w którym przychodzi czas na wykańczanie wnętrza swojego domu czy mieszkania, jest bardzo ważny. Należy pamiętać o wielu aspektach, które będą miały wpływ na późniejsze użytkowanie.

Hydroizolacja – praktyczne porady

łazienka z kafelkamiZakup mebli, wybór rodzaju płytek czy paneli dla wielu osób jest jedną z kluczowych spraw. Jest to istotne, ponieważ od tego zależy, jak będzie się prezentowało wnętrze domu, jednak warto zwrócić uwagę na rozwiązania, które są niezbędne, jeśli nie chce się mieć kosztownych niespodzianek. Większość osób decyduje się na położenie kafelek w łazience – jest to nie tylko estetyczne, ale też praktyczne rozwiązanie. Są one bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. O czym należy pamiętać w momencie, gdy chce się wykańczać łazienkę? Przede wszystkim najistotniejsza jest hydroizolacja pod kafelki. Trzeba zdawać sobie sprawę, że mimo największych starań i dokładności, kafelki nie są w stu procentach szczelne – bardzo często woda przedostaje się przez fugi. Więc jeśli chce się zapobiec zalaniu sąsiadów czy też piętra, a także nie mieć grzyba, hydroizolacja musi być wykonana.

kafelkiW jakich miejscach w łazience powinna się znaleźć? Jest to miejsce najbardziej narażone na wilgoć czy zalanie, dlatego podłoga musi być cała w hydroizolacji. I nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Na ścianach również. Najlepiej na całości na wysokości około 10/15 cm, a w miejscach, gdzie zagrożenie zalaniem jest większe – czyli w okolicach wanny około 170/200 cm i umywalki 50 cm. Nie można zapominać o strefach mokrych, to miejsca takie jak: natrysk prysznicowy i wszystkie miejsca dookoła (powyżej i z boków kabiny – około 50 cm). Na całej ścianie i podłodze należy wykonać hydroizolację, jeśli posiada się prysznic bez brodzika. Staje się to coraz modniejszym rozwiązaniem, jednak nie każdy pamięta o zabezpieczeniu tych miejsc i właścicieli spotykają niemiłe niespodzianki. Naroża ścian również nie zaszkodzi zaizolować. Podczas prac wykończeniowych należy też pamiętać o tym, aby fuga, jaka zostanie użyta, była przeznaczona właśnie do pomieszczeń, w których jest wilgotno. Nikt nie chce mieć w swoim nowym domu grzyba lub zalanego sufitu. Bardzo często usuwanie skutków zalania wymagają drogiego remontu, a walka z grzybem nie jest ani trochę przyjemna. Dlatego od razu należy pamiętać o hydroizolacji, która pomoże tego uniknąć.

Są niestety pomieszczenia w każdym domu (łazienka, pralnia, sauna), które są bardziej podatne na wilgoć i to właśnie o te miejsce należy zadbać szczególnie. Lepiej jest zapobiegać niż później walczyć z konsekwencjami braku hydroizolacji.

Odbojnice słupkowe w halach przemysłowych<< >>Wykonanie i budowa krat rolowanych

O Autorze : Filip Wieczorek