Ekologiczny kocioł 5 klasy

W ostatnich latach rynek związany z ogrzewaniem rozwinął się w bardzo szybkim tempie. Jeszcze do niedawna wybór kotłów był dość ograniczony, obecnie możemy wybierać wśród naprawdę szerokiego asortymentu. Nowoczesna technologia, nieustanny rozwój oraz to nowe rozwiązania sprawiły, że możemy dzisiaj wyróżnić naprawdę wiele rodzai kotłów.

Charakterystyka kotłów piątej klasy

kocioł 5 klasyOprócz podziału wynikającego z rodzaju paliwa, można wyszczególnić również kotły ze względu na klasę. Do tej pory w sprzedaży były kotły różnych klas. Jednak w październiku 2017 roku wprowadzono nowe przepisy, które przewidują nakaz używania kotłów określonej klasy. Wcześniej instalowano kotły niższych klas, obecnie dopuszczalne są jedynie kotły piątej klasy. Zakaz wynika z dążenia przez polski rząd do ograniczenia zanieczyszczeń oraz wyeliminować ryzyko powstawania smogu. Niestety, ale bardzo wiele osób nie zdawało sobie sprawy jak szkodliwe dla środowiska mogą być pyły oraz dym emitowany przez kotły w domach jednorodzinnych. Oprócz smogu, mogą prowadzić do wytworzenia się rakotwórczych pyłów oraz benzo(a)pirenu. W celu ich jak największego ograniczenia, opracowano kocioł 5 klasy. No dobrze, czym w takim razie wyróżnia się ten rodzaj kotła? Są to urządzenia, które są zautomatyzowanymi kotłami z podajnikami paliwa, mogą spalać ekogroszek, węgiel kamienny, a także pellety z biomasy.

kocioł 5 klasyIch zaletą jest to, że w porównaniu do pieców niższej klasy, emitują od 20-50% mniej szkodliwych oraz niepożądanych substancji w naszym powietrzu. Do tej pory popularne były także kotły czwartej klasy. Jednak one w przeciwieństwie do tych piątej klasy mogą emitować takie szkodliwe substancje jak chociażby tlenek węgla. Kotły piątej klasy są w stanie emitować mnie zanieczyszczeń ze względu na zastosowane rozwiązania. Jednym z najbardziej innowacyjnych jest możliwość elektronicznego sterowania systemami dozowania powietrza oraz paliwa. Wyróżnia je jeszcze to, że komory spalania są wykonane z ceramiki, która zatrzymuje ciepło. Niewątpliwą zaletą jest również mniejsze zużywanie paliwa, jest to możliwe dzięki wysokiej sprawności. Osoby, które chciałby wymienić swój stary, dotychczasowy kocioł na ten piątej klasy powinny pamiętać, że nie mogą współdziałać z murowanym kominem.

Trzeba w takim wypadku kupić dodatkowo kwasoodporny wkład. Bardzo istotny jest także typ paliwa, często jedynym możliwym jest ekogroszek lub pellety. Każdy rodzaj kotła ma swoje wady i zalety, jednak w ostateczności powinnyśmy wybierać te, które są jak najmniej szkodliwe dla środowiska. Dzięki temu przyczynimy się do poprawy jakości powietrza oraz nie będziemy szkodzić naszej planecie.

Wybór lampek stołowych<< >>Najlepsze meble do jadalni

O Autorze : Piątek Rafał