Działanie i rodzaje laserowych narzędzi pomiarowych

Odmierzanie odległości jest niezwykle istotnym elementem podczas realizacji wszelkich inwestycji budowlanych – nie ma znaczenia, czy wznoszony jest domek jednorodzinny, most, czy droga.

Narzędzia do wykonywania pomiarów

laserowe narzędzia pomiaroweMusimy sprawdzić, jak daleko od siebie znajdują się dwa elementy, które umieszczone są w stosunkowo bliskiej odległości to bez problemu można zrobić to przy użyciu klasycznej miary, jednak problem pojawia się przy większych rozpiętościach. Wtedy ocena zajmuje więcej czasu. Na szczęście w sklepach budowlanych coraz bardziej popularne są urządzenia laserowe. Pierwsze urządzenia służące do pomiarów wykorzystujące technologię laserowe pojawiły się w geodezji. Ich zakup wymagał jednak sporych nakładów finansowych, dlatego przez bardzo długi czas urządzenia tego typu nie były w zasięgu innych branży. Dzisiaj sytuacja powoli ulega zmianie i precyzyjne laserowe narzędzia pomiarowe są coraz bardziej popularne na budowach czy w firmach remontowo budowlanych. Oczywiście nie mówimy tutaj o zaawansowanych tachimetrach wartych tysiące złotych wykorzystywanych przez geodetów, a o dalmierzach, niwelatorach i poziomicach laserowych. Wbrew pozorom działanie wszystkich przyrządów jest bardzo podobne. Emitują one wiązkę laserową, która napotykając na pewną przeszkodą odbija się od niej wracając do urządzenia. Właśnie na tej podstawie jest określana odległość pomiędzy dwoma punktami.

laserowe narzędzia pomiaroweNajczęściej spotykanym na placach budowy z narzędzi pomiarowych wykorzystujących światło są dalmierze, które są przeznaczone do pomiaru odległości. Ich działanie jest zależne od wielu czynników – wilgotności materiałów, jasności otoczenia oraz tego, jak daleko znajduje się drugi punkt i jakie ma rozmiary. Najlepsze dalmierze wykonują kilka pomiarów na końcu podając uśredniony wynik, dzięki czemu wyrównują błędy powstałe np. poprzez drżenie ręki. Bardzo dużą popularnością cieszą się również lasery punktowe i liniowe, które są w stanie dokonywać pomiarów w kilku płaszczyznach jednocześnie. Natomiast niwelatory laserowe współdziałają z lustrem, które odbiera sygnał z nadajnika. Najczęściej można je spotkać na budowie podczas wylewania posadzek przemysłowych lub powierzchniowych robót ziemnych. Pierwsze laserowe narzędzia służące do pomiarów były wykorzystywane w wojsku – do dzisiaj to właśnie żołnierze dysponują sprzętem laserowym najbardziej precyzyjnym, który niezawodnie działa nawet na odległość wielu kilometrów.

Wszelkie przyrządy geodezyjne zostały tworzone właśnie na podstawie tych technologii. Na szczęście są one coraz tańsze, dzięki czemu wykonania nawet bardzo dokładnych pomiarów nie musimy wzywać geodety.

Zaopatrzenie domu w energię odnawialną dzięki pompom<< >>Rębaki przeznaczone do współpracy z ciągnikiem

O Autorze : Anna Jabłońska