Drewniane drzwi wewnętrzne do mieszkania

Stojąc przed wyborem drzwi wewnętrznych do domu, z pewnością zastanawiamy się nad tym, z jakiego materiału powinny być wykonane. Chociaż na rynku pojawia się coraz więcej drzwi metalowych czy aluminiowych, które sprawdzają się dobrze we wnętrzach nowoczesnych (choć raczej w biurach niż w domu), to prym nadal wiodą tradycyjne drzwi z drewna.

Drzwi drewniane są piękne

drzwi wewnętrzne drewnianeNie jest to niczym dziwnym, drewno to przecież materiał naturalny, który kojarzy nam się z przytulnością i samymi przyjemnymi uczuciami. Dzięki drewnu odczuwamy pewną bliskość z naturą, a wnętrze z drewnianą podłogą może zyskać naprawdę ciekawy klimat. Klasyczne drzwi wewnętrzne drewniane są piękne, a przy tym trwałe i naprawdę wytrzymałe. Taka stolarka będzie prezentować się naprawdę dobrze i to niezależnie od stylu wnętrza – wkomponuje się w każde, zarówno to tradycyjne, retro, jak i nowoczesne, loftowe czy industrialne. Najlepsze modele proponowane przez producentów charakteryzują bardzo dobre parametry techniczne chroniące przed utratą ciepła, jak i wytłumiające dźwięki. W ofertach producentów znajdziemy drzwi o budowie płytowej, ramowo-płytowej, jak i płycinowej lub płytowo-płycinowej. Może brzmieć to obco, jednak jest to naprawdę proste. Budowa płytowa oznacza, że zarówno rama drzwi, jak i skrzydło, wykonane są z tego samego surowca – i z obu stron oklejone płytami wykończeniowymi z drewna klejonego warstwowo lub drewna litego.

drzwi wewnętrzne drewnianeZ kolei rama drzwi ramowo-płytowych jest podzielona na specjalne pola wypełnione za pomocą termoizolacji oraz płyt. Dodatkowo często stosuje się też kształtowniki aluminiowe lub stalowe, które umieszczone pomiędzy ramą a płytą wykończeniową mają stanowić wzmocnienie. W przypadku konstrukcji płycinowej mowa jest o ramie, którą wytwarza się nie tylko z litego lub klejonego drewna, ale też z płyciny. I łatwo się domyślić, że struktura płycinowo-płytowa to budowa płytowa z płytą wykończeniową drewnopochodną, na której znajdują się tłoczenia płycinowe. Warto wspomnieć, że wśród drzwi drewnianych znajdują się też te, które są wykonane z materiałów drewnopochodnych, na przykład z płyt wiórowych, MDF czy HDF. Mają one mniejszą wagę niż drewno lite, a przy tym charakteryzują się większą odpornością na pękanie, dlatego często są dobrym wyborem.

Jak widać, samych drzwi drewnianych jest całe mnóstwo i różnią się one między sobą w obrębie konstrukcji. Zakup może być ciężki, jednak warto nie podejmować go pochopnie – w końcu taka stolarka otworowa powinna nam dobrze służyć przez długie lata eksploatacji.

Odprowadzanie wody z tarasu - co i jak?<< >>Innowacje stosowane w oknach drewnianych

O Autorze : Anna Jabłońska