Drewniane domki letniskowe

Jeśli domek letniskowy, to tylko drewniany. Drewniane domki stwarzają bowiem wspaniały, wakacyjny klimat. Jeżeli teren letniskowy znajduje się pod lasem, wówczas mamy naprawdę przyjemną atmosferę, odczuwamy bliskość z naturą.

Domek o małym metrażu

domek letniskowy bez pozwoleniaJednakże taki domek letniskowy możemy też kupić do własnego użytku – aby postawić go na działce. Będziemy mogli tam wówczas spędzać całe wakacje, ponieważ taki domek jest idealnie do tego dostosowany. I nie musimy martwić się formalnościami w stylu zdobywania pozwolenia na budowę. Warto bowiem wiedzieć, że w przypadku obiektów, których powierzchnia całkowita nie przekracza 35 m2, pozwolenie na budowę nie jest konieczne. Takie domki letniskowe bez pozwolenia mają więc najczęściej powierzchnię 15 m2, 20 m2, 30 m2 lub właśnie 35 m2. Możemy dobrać więc wielkość domku do własnych potrzeb, abyśmy mogli miło tam spędzać czas samotnie, z partnerem lub z całą rodziną. Jaki domek letniskowy możemy wybrać? Te drewniane mogą być wykonane w różny sposób, producent może bowiem zastosować bale prostokątne lub okrągłe. Od rodzaju zastosowanego materiału będzie zależał wygląd końcowy, dlatego wybierzmy takie bale, które bardziej nam się podobają.

domek letniskowy bez pozwoleniaJest to oczywiście kwestia gustu. W takim przykładowym domku letniskowym o powierzchni 20m2 znajduje się zazwyczaj duży salon z aneksem kuchennym oraz małym pomieszczeniem na łazienkę, a także taras. Na salon przeznacza się około 15 m2, a taras zajmuje pozostałą powierzchnię. Jeśli wybierzemy większy domek – taras to zawsze wciąż mniej niż 5m2, powiększa się jednak powierzchnia użytkowa wewnątrz. W obiekcie 25 m2 mamy już nie tylko salon, ale też wydzielony oddzielny pokój. Jest to więc opcja idealna wówczas, gdy mamy rodzinę i będziemy spędzać czas z nią a nie samotnie. Producenci posiadają wiele ciekawych propozycji jeśli chodzi o letniskowe domki drewniane, które można stawiać bez pozwolenia. Warto jednak przed zakupem zwrócić uwagę także na to, czy są one oferowane z wykończeniem w postaci impregnacja. Jeśli chodzi o drewno, impregnacja jest konieczna, ponieważ pozwala wydłużyć trwałość materiału. Drewno narażone na warunki atmosferyczne bez odpowiedniej ochrony może zacząć gnić, butwieć lub po prostu blaknąć. Jeśli chcemy tego uniknąć, powinniśmy stosować właśnie odpowiednie środki impregnacyjne, które zapobiegną niszczeniu drewna.

Zwracajmy więc uwagę na to, czy producent oferuje domek letniskowy już zaimpregnowany, czy będziemy musieli przeprowadzić ten zabieg samodzielnie, aby nasz domek cieszył się długą żywotnością.

Przeprowadzanie prac kontrolno-pomiarowych<< >>Deski kompozytowe na taras

O Autorze : Anna Jabłońska