Dom zdrowy i oszczędny dzięki rekuperacji

Każdemu z nas zależy na tym aby żyć w jak najlepszych, najbardziej komfortowych i najzdrowszych dla nas warunkach. Zgodnie z ogólnymi tendencjami coraz więcej wagi przywiązujemy do zdrowego trybu życia – jesteśmy coraz aktywniejsi fizycznie, dbamy o to co i ile jemy. Coraz bardziej staramy się też kontrolować otoczenie, w którym żyjemy.

Rekuperacja to innowacyjne rozwiązanie

rekuperacjaDobieramy materiały korzystne dla naszego zdrowia i przyjazne dla środowiska, unikamy szkodliwych rozwiązań, szukamy zarówno komfortu jak i poczucia bezpieczeństwa. Nic więc dziwnego, że w Wielkopolsce coraz chętniej decydujemy się na innowacyjne rozwiązanie jakim jest najlepsza rekuperacja wielkopolskie. Zaletą a zarówno wadę nowoczesnego budownictwa jest jego ogromna szczelność i nieprzepuszczalność. Chodzi oczywiście o to aby dom czy mieszkanie miało jak najmniejsze straty ciepła. Niestety te szczelne ściany i okna nie sprzyjają w żaden sposób prawidłowej wentylacji. Tradycyjna wentylacja grawitacyjna zawodzi więc a my zmuszeni jesteśmy do regularnego wietrzenia pomieszczeń aby pozbyć się zużytego i zanieczyszczonego powietrza. Rekuperacja pozwala tego uniknąć. Zastępuje tradycyjną wentylację i wymienia zużyte powietrze na świeże z zewnątrz. Jej ogromną zaletą jest jednak to, że odzyskuje ona całe ciepło pomieszczenia. W ten sposób jesteśmy w stanie znacznie zredukować koszty ogrzewania, nawet do pięćdziesięciu procent.

Oczywiście najważniejszą jednak zaletą jest ogromny komfort mieszkania możliwy dzięki prawidłowej wentylacji. Do wad zaliczają się przede wszystkim stosunkowo wysokie koszty tego rozwiązania. Montaż rekuperacji to inwestycja rzędu około dziesięciu tysięcy złotych. Na tym jednak nie koniec. Rekuperator pobiera energię, za którą oczywiście również musimy zapłacić. Co najmniej dwa razy do roku system powinien być serwisowany. Raz na kilka lat potrzebne będzie też czyszczenie kanałów. Wreszcie na końcu dochodzą jeszcze nieprzewidziane koszty jakimi są ewentualne awarie. Większość tych kosztów redukowana jest jednak poprzez znaczne oszczędności w ogrzewaniu domu. Jeśli w zamian za to otrzymujemy świeże i czyste powietrze to matematyka jest tutaj prosta. Rekuperacja warta jest przemyślenia. Zdarzają się oczywiście również nieprzychylne opinie. Niektórzy Poznaniacy niezadowoleni są z samego faktu umieszczenia kanałów na ścianie. Jest to jednak wynik niewłaściwie przemyślanej instalacji.

Prawidłowo zamontowana rekuperacja nie powinna zaburzać aranżacji wnętrz. Podobnie jest jeśli chodzi o zarzut zbyt przesuszonego powietrza. Właściwie dobrany rekuperator pozwoli uniknąć tego typu kłopotów. Wiele zależy więc od ekipy montującej i nas samych.

Nowoczesna budowa domu drewnianych na wsi<< >>Centralny odkurzacz dla osób starszych i alergików

O Autorze : Kamil Maciejewski