Dlaczego mieszkańcy Łodzi tak chętnie inwestują w pompy ciepła?

Pompy ciepła znane są już od przeszło 100 lat, jednak swoją popularność w Polsce zyskały całkiem niedawno. Nie jest to więc zaskoczeniem, że systemy te uznawane są za nowe i niesprawdzone, przez co mają tak samo dużo swoich zwolenników, jak i przeciwników.

Dofinansowanie do pompy ciepła

pompa ciepłaWiększe miasta i gminy w Polsce oferują swoim mieszkańcom dofinansowania na różnego rodzaju urządzenia i systemy grzewcze i elektryczne, które mają na celu zmniejszenie emisji szkodliwych substancji i zanieczyszczeń – w tym także pompy ciepła. Korzystając różnych programów rządowych, mieszkańcy decydujący się na budowę nowego domu lub termomodernizację starego, mogą ubiegać się o różne dofinansowania i ulgi. Każdego roku mogą dotyczyć one różnych urządzeń, najczęściej odnawialnych źródeł energii, jednak od wielu lat w ramach jednego z programów, Rząd Polski daje dotacje na fofowoltaikę i pompy ciepła w Łodzi i wielu innych rejonach w całej Polsce. Programy te nie tylko zwiększają świadomość mieszkańców na temat troski o środowisko, lecz także bezpośrednio przyczyniają się do zainteresowania nowoczesnymi i ekologicznymi rozwiązaniami grzewczymi i elektrycznymi. Jednak powodów, dla których pompy ciepła w Łodzi stają się tak popularne, jest o wiele więcej. Inwestorów przyciąga przede wszystkim bardzo łatwy montaż, niewielkie wymiary urządzenia i brak konieczności gospodarowania specjalnego miejsca lub pomieszczenia pod kotłownię. Urządzenie zajmuje mniej więcej tyle samo miejsca, co grzejnik i można je umieścić w dowolnym pomieszczeniu, najczęściej gospodarczym lub pralni.

pompa ciepłaBardzo ważnym aspektem, dla którego mieszkańcy coraz częściej decydują się na montaż pompy ciepła, jest jej ekologiczność – nie produkuje ona zanieczyszczeń, ani spalin. Dla mieszkańców bardzo ważna okazuje się bezobsługowość urządzenia. Nie wymaga ono uzupełniania opału, czy regularnego czyszczenia. Ze względu na automatykę wystarczy coroczny przegląd, by urządzenie działało bez zarzutu. Ze względów ekonomicznych i komfortu użytkowania bardzo ważna jest wysoka skuteczność i efektywność cieplna urządzenia, wraz z niskim współczynnikiem awaryjności, jaką charakteryzują się pompy ciepła. Podobnie jak inne urządzenia grzewcze, pompy ciepła mają swoje wady – emitują pewien poziom hałasu podczas swojej pracy, a także mogą wymagać dodatkowej pomocy w postaci elektrycznej grzałki, gdy temperatury na zewnątrz spadną poniżej -15/-20 stopni.

Pompy ciepła, podobnie do innych urządzeń grzewczych mają swoje wady, jednak szereg zalet, którymi się charakteryzują z pewnością je przesłania. Pompa ciepła może nie sprawdzić się w każdym budynku, dlatego warto skorzystać z usług specjalisty, który pomoże dobrać jak najlepsze i najbardziej efektywne urządzenie grzewcze, które spełni oczekiwania inwestora.

Dlaczego badania gruntu pod budowę są ważne?<< >>Jak odnowić drewniane drzwi?

O Autorze : Anna Jabłońska