Jak dbać o swój ogród?

Zagospodarowanie terenu wokół domu to jeden z pierwszych kroków, które czeka każdego właściciela nowo wybudowanego budynku jednorodzinnego, wokół którego roztacza się wystarczająco duża działka. Najpopularniejszym wyborem są oczywiście ogrody tworzone na indywidualne zamówienie właściciela. W wielu przypadkach tego typu ogrody są wynikiem samodzielnej pracy, a w innych przypadkach projektowanie ogrodów jest zlecane firmom zewnętrznym.

Ogrody należy odpowiednio nawadniać

ogrodyTego rodzaju usługi ogrodnicze są szczególnie popularne w miejscowościach takich jak Łódź odznaczających się dużą powierzchnią terenów, które według planów zagospodarowania przestrzennego przeznaczone zostały pod zabudowę o charakterze mieszkalnym. W takich miejscach, na obrzeżach dużych ośrodków miejskich, powstają osiedla domków jednorodzinnych otaczanych ogrodami. W celu zachowania ogrodu w dobrym stanie przez wiele lat, trzeba w odpowiedni sposób podejść do tematu jego pielęgnacji. Wbrew pozorom pielęgnacja ogrodów nie należy do łatwych zadań, gdyż wymaga sporej wiedzy, doświadczenia oraz dobrze dobranych środków. Podstawą utrzymania każdego terenu zielni jest rzecz jasna nawadnianie ogrodów z wykorzystaniem różnego rodzaju technik. Najbardziej efektywną metodą jest rzecz jasna system automatycznego zraszania, dzięki któremu możemy zapewnić rośliną stały dostęp do wody i wilgotnej gleby. Te dwa czynniki są niezwykle ważna dla niemal każdego gatunku roślin ozdobnych oraz uprawnych. Bez stałego dostępu do wody ogrody w Łodzi nie będą w stanie funkcjonować, dlatego warto zadbać o ten element w pierwszej kolejności. Trzeba również pamiętać, że zapotrzebowanie na wodę może się zmieniać w zależności od pory roku oraz warunków atmosferycznych, z którymi mamy do czynienia. Wiadomo, że jednym z najważniejszych zabiegów jest rzetelne przygotowanie ogrodu do pory zimowej i ochrona roślin przed przymrozkami. W przypadku zaniedbań na tym polu możemy mieć do czynienia z poważnym stratami i koniecznością posadzenia lub zasiania nowych roślin.

 

Już na etapie planowania nasadzeń warto uwzględnić czy dany gatunek jest wrażliwy na przymrozki, czy też niższe temperatury nie sprawiają mu problemu. Tutaj widoczne jest znacznie, wspomnianej wcześniej wiedzy ogrodniczej, która nie tylko umożliwi skomponowanie harmonijnego ogrodu, ale również pozwoli nam na dokonywanie właściwych wyborów związanych z metodami pielęgnacji roślin. Decydując się na zastosowanie nowego nawozu, środka pielęgnacyjnego czy też narzędzi, warto poznać opinie specjalistów oraz bardziej doświadczonych użytkowników.

Uzdatnianie wody i nowoczesne filtry odwróconej osmozy<< >>Aranżacje wnętrz - jakie są modne?

O Autorze : Bartek Domański