Czym jest ogrzewanie ścienne?

Ogrzewanie ścienne, podobnie jak podłogowe, jest rodzajem ogrzewania płaszczyznowego. W tym przypadku „grzejnikiem” zostaje cała ściana, oddająca ciepło poprzez promieniowanie. Temperatura ścian może być wyższa niż podłogi, ponieważ osoby przebywające w pomieszczeniu nie mają z nimi bezpośredniego kontaktu, a więc ilość ciepła, które dostarcza ogrzewana ściana będzie większa niż w przypadku tej samej wielkości fragmentu podłogi. Maksymalna temperatura w układzie to 50 stopni Celsjusza, co przekłada się na temperaturę ścian wynoszącą ok. 40 stopni – wyższa nie będzie komfortowa dla ludzi.

Ogrzewanie ścienne umieszcza się w warstwie tynku lub zakrywa płytami gipsowo kartonowymi, dlatego warstwa izolacji jest znacznie cieńsza niż przy podłogówce. Wpływa to na mniejszą bezwładność cieplną ścian, które szybciej się nagrzewają i szybciej zaczynają oddawać ciepło do pomieszczenia. Możliwa jest więc regulacja temperatury, choć tylko do pewnego stopnia.

Ogrzewanie ścienne pozwala na obniżenie temperatury utrzymywanej w pomieszczeniu o około 2 stopnie Celsjusza bez utraty komfortu osób, które w nim przebywają. Przekłada się to na oszczędności w ogrzewaniu, ale równocześnie ogrzewanie ścienne generuje stosunkowo duże straty ciepła, szczególnie przez  ściany zewnętrzne, które powinny zostać wyjątkowo dobrze zaizolowane.

Podobnie jak ogrzewanie podłogowe, również ogrzewanie ścienne nie może być zastawione przez meble, dlatego może nie sprawdzić się w niektórych pomieszczeniach – takich jak kuchnia czy biblioteka – lub będzie dobrze w nich funkcjonować np. w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym.

Ogrzewanie ścienne to dobre rozwiązanie dla alergików, ponieważ ruch kurzu w pomieszczeniu jest niewielki, nie występuje także zjawisko zapiekania kurzu, typowe dla zwykłych grzejników.

termometr

Najczęstsze błędy w podłogowych instalacjach grzewczych<< >>Trzy sposoby na ogrzewanie ścienne

O Autorze : Maja Nowak