Czym jest i jak działa klimatyzacja?

Zbliża się lato, a wraz z nim wysokie temperatury. Niektórzy lubią taką słoneczną pogodę i wygrzewanie się na świeżym powietrzu. Dla innych jest to jednak bardzo męczące i oni zdecydowanie wolą temperatury niższe. Każdy budynek się jednak nagrzewa, więc przy przeciągających się upałach nawet w domu nie zyskamy schronienia przed nimi.

Klimatyzacja – przyjemny chłód w parę chwil

klimatyzacjaMożna pomieszczenia wietrzyć, zasłaniać szczelnie okna roletami czy zasłonami, czy też ubierać się w bardziej zwiewne ubranie. Są to pomocne rzeczy, jednak nie dadzą nam takiego komfortu cieplnego jak dobrej jakości klimatyzacja. Obecnie można dostać ją w wielu odmianach, więc z łatwością każdy znajdzie odpowiednią dla siebie opcję. Klimatyzacja przede wszystkim ma schłodzić pomieszczenie. Urządzenia sprawiają, że temperatura może spaść nawet o kilkanaście stopni. To zdecydowanie ogromna ulga dla osoby lubiącej chłód. Klimatyzacja działa bardzo szybko, więc nawet jeśli włączymy ją po przyjściu do domu to w moment uzyskamy satysfakcjonująca nas temperaturę. Są klimatyzacje, które działają stale, tak jak niektóre rodzaje ogrzewania (na przykład pompy ciepła). Wtedy nastawiamy temperaturę jaką chcemy uzyskać, a klimatyzacja działa non stop i utrzymuje chłód, na jakim nam zależy.

klimatyzacjaMożna jednak przejść na tryb regulacji ręcznej, jeśli chcemy żeby było jeszcze bardziej chłodno w określonym momencie. Ważne jest to, że współcześnie klimatyzacja nie musi być montowana w trakcie budowy domu. Wielu twierdzi, że takie klimatyzacje z jednostką centralną są najlepszym (czyli najwydajniejszym) rozwiązaniem. Nie trzeba jednak z niego korzystać. Pojawiają się klimatyzatory montowane tak jak rolety zewnętrzne, czyli w formie białej skrzynki montowanej nad oknem. Zajmuje ona sporo miejsca, ale można ja zakryć firanką czy zasłonką. Jeszcze inną opcją są klimatyzatory mobilne. To małe urządzenie, takie jak stare farelki, które można ustawić w dowolnym pomieszczeniu. Mają one ograniczony zasięg, bo chłodzą tylko jedno pomieszczenie, ale można je zabrać wszędzie, na przykład do domku letniskowego poza miastem. Najlepszej jakości klimatyzatory posiadają nie tylko funkcję chłodzenia, ale i ogrzewania. To tak jak niektóre pompy ciepła, które mogą grzać, ale i chłodzić.

Dzięki temu klimatyzator będzie nam służył jako dodatkowe źródło ciepła, szczególnie przydatne w okresie zimowym, kiedy szybko chcemy nagrzać pomieszczenie. Jak widać klimatyzacja jest obecnie dostępna w wielu rodzajach. Stacjonarna czy przenośna, chłodząca czy chłodzące i grzejąca każda będzie dobra.

Różnego rodzaju posadzki użytkowe<< >>Czy warto zdecydować się na kamienny blat kuchenny?

O Autorze : Bartek Domański