Czym jest cynkowanie?

Elementy wykonywane z materiału jakim jest stal powinny być odpowiednio zabezpieczane przede wszystkim przed szkodliwymi czynnikami, na które będą narażone podczas swojego użytkowania. W jaki sposób zabezpieczyć elementy stalowe przed między innymi korozją? Istnieje wiele sposobów, a wybór odpowiedniego często zależny jest od wielkości jak i przeznaczenia elementu stalowego.

Na czym polega cynkowanie?

cynkowanieKonstrukcje stalowe mogą zostać zabezpieczone między innymi poprzez malowanie proszkowe. Jednak to nie jedyny sposób, dzięki któremu można zwiększyć wytrzymałość oraz trwałość konstrukcji stalowych. Innym rodzajem zabezpieczania elementów stalowych jest cynkowanie. Jest to proces, który polega na pokryciu elementów oraz konstrukcji stalowych warstwą cynku. Cienka warstwa cynku ochroni konstrukcje stalowe przed szkodliwymi działaniem powietrza, wody, jak i przed samą korozją. Bardzo często cynkowanie stosuje się w przypadku elementów takich jak balustrady nierdzewne czy barierki. Cynkowanie nie tylko nadaje funkcje ochronne stali, ale także ładny oraz estetyczny wygląd. Dlatego właśnie proces ten jest tak popularny przy zabezpieczaniu, wspominanych już balustrad nierdzewnych. Cynkowanie jako proces, nie tylko wykorzystuje się w przemyśle budowlanym, ale również samochodowym czy lotniczym. W Świętokrzyskim, a konkretnie w Kielcach istnieje firma, która wykonuje cynkowanie proszkowe. Proces ten polega na utrzymywaniu zabezpieczanego elementu przez kilka godzin w sproszkowanym cynku. Zawierać on musi około sześć procent tlenku cynku. Poza tym w czasie tego procesu musi być utrzymywana temperatura z zakresu od trzystu pięćdziesięciu stopni Celsjusza do czterystu stopni Celsjusza. Poza tym również wyróżnić można inne metody cynkowania. Jak na przykład cynkowanie zanurzeniowe, inaczej nazywane ogniowe. Także istnieje cynkowanie galwaniczne czy cynkowanie wykonywane metodą natryskową. Cynk na tyle jest dobrą ochroną stali, gdyż ma on większa odporność na korozję. Konstrukcje stalowe posiadające warstwę cynku będą dobrze chronione, gdyż w pierwszej kolejności będzie korodowała warstwa cynku. Poza tym produkty korozji cynku będą spowalniały dalsze procesy korodowania. Także warstwa cynku, gdy zostanie przerwana będzie nadal pełniła swoją funkcję.

Proces ten nazywa się protektorowaniem. Istnieją podobne procesy, które również odpowiednio zabezpiecza elementy stalowe przed uszkodzeniami, jak i korozją. Do tych procesów można zaliczyć między innymi chromowanie, cynowanie, niklowanie, złocenie czy kadmowanie. Ochrona stali przed szkodliwymi czynnikami jest bardzo ważna. Wpływa to na żywotność danego elementu.

Rodzaje nowoczesnych wag samochodowych<< >>Na czym polega i komu się przydaje home staging?

O Autorze : Martyna Mazur