Czy produkcja mebli z płyt MDF jest trudna?

Meble możemy produkować z różnych materiałów. Najstarszym materiałem wykorzystywanym do ich produkcji jest drewno. Niestety jest to również jeden z najdroższych surowców, Obecne zaawansowane technologiczne maszyny przemysłowe pozwalają na tworzenie mebli nawet ze szkła, metalu czy betonu.

Pożądany odcień mebli dzięki okleiniarce

okleinaNajtańszym i najpowszechniejszym surowcem do wyrobu mebli są płyty pilśniowe. Produkcja mebli z płyt sprowadza się do cięcia ich w formatki o odpowiednich rozmiarach wzorując się na projekcie, a następnie ich oklejeniu za pomocą okleiniarek. Maszyny te nakładają okleinę kolorystycznie przypominającą naturalne drewno. Dzięki różnym typom okleiniarek meble można pokryć cienką warstwą forniru nawet wąskie lub zaokrąglone powierzchnie. Jest to niezbędne z tego względu iż płyty pilśniowe nie są tak estetycznym materiałem niż tradycyjne drewno. Gdy elementy meblowe uzyskają odpowiedni odcień drewna, konieczne jest przeprowadzenie wstępnego frezowania. Na tym etapie wycinane są wszelkie otwory na klamki, zawiasy oraz łączniki meblowe. Bardzo ważne jest zachowanie precyzji oraz dokładność bowiem wszelkie pomyłki są powodem do odrzucenia elementu meblowego co wiąże się ze stratami.

okleinaZ tego względu formatki obrabia się w komputerowych centrach obróbczych. Tak przygotowane moduły meblowe zabezpiecza się folią oraz pakuje w kartony i wysyła do sklepów meblowych. Proces produkcji mebli z płyt nie jest skomplikowany i długotrwały. Przebiega on znacznie krócej niż w przypadku wyrobu mebli z drewna gdyż pominięto tu najważniejszy etap występujący przy produkcji z tradycyjnych surowców, a mianowicie suszenie drewna. Jest to punkt produkcji mebli drewnianych, który przekłada się na ich jakość. Drewno bowiem nie może być niedosuszone ani przesuszone, konieczne jest uzyskanie niemal idealnej wilgotności, im parametr jest bliższy idealnemu, tym meble będą droższe. Z racji na prosty i szybki proces produkcji płyt MDF, meble z nich produkowane są tańsze. Niestety poza ceną obniżona jest również ich jakość i żywotność. Zdecydowanie nie będą ona tak trwałe jak meble produkowane z naturalnego surowca, pocieszający jest jednak fakt, że jest to materiał i tak najtrwalszy w porównaniu do innych tanich zamienników drewna.

Dodatkowo płyty pilśniowe cechują się wyższa odpornością na obciążenia i uszkodzenia mechaniczne, a także dobrze radzą sobie z wysokimi różnicami temperatur oraz długotrwałym działaniem wilgoci. Poza tym pod względem wizualnym nie odbiegają one praktycznie od mebli z drewna, co jest możliwe dzięki ogromnemu wyborowi oklein w różnych odcieniach brązu.
Więcej informacji na www.optimat.pl

Czy warto zdecydować się na kamienny blat kuchenny?<< >>Rodzaje grzejników elektrycznych

O Autorze : Bartek Domański