Cyklinowanie – co warto o nim wiedzieć?

Drewno to materiał ekologiczny i naturalny, cechujący się pięknym wyglądem i wysoką trwałością. Z tego powodu jest często wybierane do wykończenia wnętrz naszych domów oraz do produkcji mebli. Z czasem jednak drewno się zużywa albo zostaje uszkodzone – najbardziej na to narażone są podłogi.

Cyklinowanie w dobrej cenie

cyklinowanieZdarza się nam coś upuścić albo rozlać. Nawet takie drobiazgi jak ziarnka piasku mogą powodować rysy na powierzchni desek, jeśli nie sprzątamy podłogi odpowiednio często i dokładnie. Na szczęście podłogi wykonane z drewna, a także schody, blaty i tarasy, można odnowić. Pozbędziemy się w ten sposób starej warstwy lakieru, wszelkich drobnych rys, plam oraz przebarwień, powstałych na przykład po postawieniu na blacie gorącego garnka czy po rozlaniu wina na podłogę. Innym powszechnym problemem może być różnica w kolorze drewna w różnych częściach pokoju – wystawione na słońce będzie jaśnieć, więc podłoga pod kanapą czy szafą będzie ciemniejsza niż ta, na którą cały czas pada światło słoneczne. W połączeniu z drobnymi uszkodzeniami drewna tworzy to wrażenie mało estetyczne, o taką podłogę warto więc prawidłowo zadbać. Jeśli sami nie posiadamy doświadczenia w renowacji drewna, najlepiej będzie zatrudnić specjalistę, który posiada odpowiedni sprzęt, aby wykonać cyklinowanie – ceny usługi są dość zbliżone i zaczynają się od około trzydziestu złotych za każdy metr kwadratowy, jednak przy większych powierzchniach można liczyć na zniżki.

cyklinowanieCyklinowanie wykonuje się kilka razy, zaczynając od tarcz o największej granulacji (ok. 40) do największej (100-120). Pozwala to dokładnie usunąć wszelkie skazy na podłodze i perfekcyjnie ją wygładzić. Do tych prac stosuje się cykliniarki, jednak aby dotrzeć do kątów czy wąskich zakamarków konieczna będzie też szlifierka krawędziowa. Przed ostatnim szlifowaniem należy uzupełnić głębsze rysy i szpary, wykorzystując do tego profesjonalne masy czy też mieszankę, jaką możemy stworzyć samodzielnie na bazie pyłu powstałego w czasie cyklinowania. Powierzchnia po cyklinowaniu wygląda jak nowa. Znów jest gładka, bez skaz, a wszelkie ubytki zostały profesjonalnie wypełnione. W cenę usługi wchodzi zwykle również ponowne zabezpieczenie drewna olejem, woskiem albo lakierem, w zależności od tego, jaki środek wykorzystano do tego wcześniej. Nakłada się go nawet kilka warstw, aby prawidłowo zabezpieczyć drewno i ochronić je przed działaniem wilgoci oraz przed wnikaniem zanieczyszczeń.

Dzięki prawidłowej pielęgnacji na co dzień, w tym stosowaniu właściwych preparatów do wycia i konserwacji, możemy znacznie przedłużyć żywotność podłogi i dłużej utrzymać ją w dobrym stanie.

Zbiorniki na deszczówkę wykonane z polietylenu<< >>Zalety ładowarki przegubowej

O Autorze : Anna Jabłońska