Cienka izolacja pod ogrzewanie podłogowe?

Błędy wykonawcze potrafią zatruć życie inwestora. Na szczęście, niektóre z nich da się naprawić bez zaczynania całej pracy od początku.

Ogrzewanie podłogowe wymaga skutecznej izolacji, aby zapobiec stratom ciepła. Takie ocieplenie wymaga zwykle odpowiednio grubej warstwy materiałów, a pod dołożeniu na wierzch warstwy jastrychu, a następnie wykończeniu podłogi okazuje się, że podłoga ma grubość kilkunastu centymetrów.

Wymagane jest również, aby podłoga była maksymalnie wyrównana, co zapewni skuteczną współpracę kolejnych warstw. Co jednak, kiedy wykonawcy źle wykonają posadzkę bazową, a różnice w jej grubości uniemożliwią położenie zaplanowanej warstwy izolacji nie tylko z powodu nierówności, ale także… braku miejsca na nią? Posadzkę można oczywiście wyrównać, ale to zwiększy jej grubość. Można też próbować ją skuwać i poprawiać wszystko po kolei… Co sprawi, że prace przeciągną się o wiele dni.

Niedawno dowiedziałam, się do takiej pracy, czyli do wykonania skutecznej izolacji podłogi pod ogrzewanie podłogowe świetnie nadaje się pianka poliuretanowa. Wiedziałam, że wykonuje się np. ocieplenie poddasza pianką czy izolację ścian. Okazuje się jednak, że cienka warstwa pianki zamkniętokomórkowej wystarczy zamiast grubszej warstwy styropianu, a do tego nie będzie już potrzebna izolacja przeciwwilgociowa – wszystko dzięki odpowiednim właściwościom pianki. Do tego jej położenie zajmie jeden dzień, a poprawki w grubości bardzo łatwo wykonać, uzupełniając materiał lub go odcinając po zastygnięciu. Według mnie, takie rozwiązanie to strzał w dziesiątkę w przypadku problemów z wykonaniem izolacji pod ogrzewanie podłogowe.

podłogaArtykuł napisany dzięki pomocy:

http://semida.eu/?page=pianki-poliuretanowe

Nietypowe sposoby ogrzewania: stropy klimatyczne<< >>Podgrzewany kamień we wnętrzach

O Autorze : Maja Nowak