Cięcie plexi za pomocą lasera

Plexi od dłuższego czasu cieszy się sporą popularnością wśród przedstawicieli różnorodnych branż, którzy cenią ten materiał za jego wszechstronne zastosowania. To przezroczyste tworzywo sztuczne przez niektórych zwane jest również szkłem akrylowym, pleksiglasem oraz metapleksem. Najczęściej określa się je jednak mianem pleksi, którego nazwa ściśle nawiązuje do nazwy głównego budulca materiału, którym jest polimetakrylan metylu.

Plexi i jego obróbka

Plexi cięte laseremCzym charakteryzuje się tworzywo pleksi, jakie posiada zalety oraz w jaki sposób poddaje się je współcześnie obróbce? Pleksi jest bardzo popularnym materiałem w wielu gałęziach przemysłu, posiada bowiem wiele zalet, a jego produkcja wiąże się ze stosunkowo niskimi kosztami. Pleksi charakteryzuje się m.in. przezroczystością, tworzywo to odbija również szkodliwe promieniowanie UV, dzięki czemu materiał nie żółknie przy kontakcie ze światłem słonecznym. Tworzywo to wykazuje również wysokie właściwości termoplastyczne, jest więc podatne na obróbkę. Szczególnie popularną metodą obróbki tworzywa sztucznego jest staranne cięcie plexi laserem, które uznaje się za najszybszą i najbardziej precyzyjną metodę. Pleksi jest również odporne na wysokie temperatury (nawet do 80°C, materiał zaczyna mięknąć dopiero w temperaturze 115°C) oraz na potencjalne uszkodzenia. Tworzywo to jest bowiem bardzo twarde i odporne na rozciąganie czy ściskanie.

LaserChoć plexi nazywane jest przez niektórych szkłem akrylowym, to jednak tworzywo to nie pęka tak szybko jak standardowe szkło, nie wykazuje również skłonności do kruszenia się. Wytrzymałość pleksi sprawia, że surowiec ten z powodzeniem stosowany jest m.in. w branży budowlanej (przy tworzeniu elewacji), przy produkcji mebli, dekoracji oraz różnego rodzaju materiałów reklamowych, które cieszą się dziś sporą popularnością. Pleksi można bowiem obrabiać za pomocą specjalnego lasera, który umożliwia precyzyjne cięcie tworzywa w stosunkowo szybkim czasie. Laser umożliwia więc wykonanie różnorodnych kształtów w dowolnych rozmiarach, z których tworzy się dziś m.in. statuetki, tablice informacyjne czy ozdobne figurki. Materiały pleksi wykorzystują dziś również artyści oraz architekci, którzy cenią sobie nowoczesne i kreatywne projekty. Pleksi gwarantuje bowiem bardzo efektowny design, meble wykonane z tego tworzywa nawiązują swą stylistyką do popkultury oraz sztuki nowoczesnej.

Warto również zaznaczyć, że produkcja pleksi jest wciąż bardzo tania, podobnie jak obróbka tego materiału, którą oferuje wiele firm dostępnych na rynku. Materiał ten posiada więc sporo atutów, które sprawiają, że tworzywo to cieszy się po dziś dzień ogromną popularnością i znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Najlepsze meble do jadalni<< >>Jakie akcesoria są przydatne w łazience?

O Autorze : Filip Wieczorek