Ceny usług geologicznych

Decydując się na wybudowanie danego budynku, przedsiębiorcy lub osoby prywatne muszą konsultować się z firmami, które zajmują się ekspertyzami geologicznymi. Jest to niezbędne dla bezpieczeństwa oraz przydatne w stosunku do formy użytkowania. Usługi geologiczne nie są tanie, a ich cena zależy od regiony, rodzaju i od czasu trwania.

Czy usługi geologiczne są drogie?

usługi geologiczneWiadomo, że w Krakowie usługi będą droższe z uwagi na bardziej skomplikowaną budowę geologiczną. Są jednak niezbędne. Przyjrzyjmy się ile mogą kosztować takie usługi. Badania geologiczne pod kątem przydomowej oczyszczalni ścieków kosztują od trzystu do sześciuset złotych za godzinę. Średnio, to około czterystu pięćdziesięciu złotych. Gdyby wykonywać takie badania przez pięć godzin, to można zapłacić nawet trzy tysiące złotych. Badanie płyta dynamiczną kosztuje od czterdziestu do sześćdziesięciu złotych za godzinę. Geolog wykonuje różnego rodzaju sondowania. Najtańsze jest sondowanie sondą dynamiczną DPL, które kosztuje od trzydziestu pięciu złotych do pięćdziesięciu złotych za godzinę. Nieco droższe, bo od pięćdziesięciu pięciu do sześćdziesięciu pięciu złotych za godzinę jest sondowanie sondą dynamiczną ciężką. Jeszcze droższe są badania geologiczne wykonywane poprzez sondę statyczną CPT. Koszt takiej usługi waha się od osiemdziesięciu pięciu do stu dziesięciu złotych za godzinę. Najdroższe jest sondowanie sondą typu CPTU i kosztuje od stu dziesięciu złotych do stu pięćdziesięciu złotych za godzinę.

Bardzo ważne i jednocześnie bardzo drogie są badana podłoża gruntowego pod budowę domów jednorodzinnych. Godzina takiej usługi oscyluje od sześciuset złotych do siedmiuset pięćdziesięciu. Jeszcze droższe są usługi geologiczne z Krakowa pod budowę budynków użyteczności publicznej. Kolejnym zakresem obowiązków geologa są wiercenia. Wiercenie mechaniczne kosztuje od czterdziestu do stu dwudziestu złotych za godzinę, natomiast zrobienie przewiertu przez asfalt od dwustu do dwustu pięćdziesięciu. Najdroższe są usługi geologiczne w celu przygotowania ekspertyzy pod kątem inżynierii. Dokumentacja geologiczna w zakresie od pięćdziesięciu do stu wierceń na danym terenie wynosi od pięciu tysięcy do siedmiu tysięcy za godzinę. Sporządzanie projektu prac geologicznych waha się od pięćdziesięciu do dziewięćdziesięciu złotych za godzinę. Jeszcze droższe są badania geologiczne pod kątem hydrotechniki. Jeżeli użytkownik chce założyć pompę ciepła na swoim terenie, to musi zainwestować w dokumentacje, która go kosztuje od trzech i pół tysiąca do sześciu tysięcy za godzinę.

Dokumentacja hydrogeologiczna w zależności od rodzaju terenu wynosi od sześciu i pół tysiąca do ośmiu tysięcy za godzinę pracy. Usługi geologiczne nie są tanie, ale niekiedy są niezbędne. Czasami warto w nie zainwestować, ponieważ przykładowe założenie pompy ciepła może przyczynić się do oszczędności w gospodarstwie przydomowym.

Z jakich urządzeń korzysta tani geodeta w Poznaniu?<< >>Czy warto kupować mieszkania deweloperskie?

O Autorze : Kamil Maciejewski