Centralne odkurzacze – jak działają?

Odkurzanie jest jedną z tych prac domowych, które są ogólnie lubiane. Jest ono łatwe, nie jest to ścieranie kurzu, który stale się wzbija w powietrze, czy szorowanie naczyń, by przywrócić im czystość i blask.

Na czym opiera się praca centralnego odkurzacza?

odkurzacz centralnyNie oznacza to jednak, że nawet odkurzania nie da się udoskonalić. Powstają nowe modele odkurzaczy, które nie tylko poradzą sobie z kurzem zalegającym na panelach, ale także wypiorą puchowy dywan, czy odświeżą tapicerkę meblową. Są także małe odkurzacze samojezdne, w kształcie koła, które trzeba jedynie naładować, a one same wyczyszczą podłogi, choć nie tak dokładnie. Powstały jeszcze nowoczesne centralne odkurzacze. Różnią się one znacząco od zwykłych urządzeń. Przede wszystkim nie są one przenośne, a na stałe zamontowane w bryle budynku. Kable i rury ukryte, a w ścianie znajduje się jedynie miejsce podłączenia rury zakryte klapką. Tutaj w odkurzaczu ważna jest jednostka centralna. Do dzięki niej cały odkurzacz działa. Z jednej strony jednostka zasysa kurz przez rury, a z drugiej wydmuchuje go na zewnątrz. Nie ma tu żadnych worków, ani filtrów, więc jest to nie tylko drobna oszczędność pieniędzy, ale przede wszystkim duża wygoda. Jeśli chce się skorzystać z odkurzacza to należy go włączyć, a następnie podłączyć rurę odkurzacza pod konkretne ,,gniazdo”.

odkurzanie centralneOdkurzacz jest od razu gotowy do użytku. Po skończonej pracy rurę się wypina z gniazda i podłącza do następnego. Takie otwory można umieścić w każdym pomieszczeniu, co na pewno ułatwi sprzątanie. Dodatkowo w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy korytarz można zamontować ,,szufelki”. Są to małe, wąskie otwory o długości kilkunastu centymetrów zlokalizowane tuż przy podłodze. One także są częścią odkurzacza centralnego. Tutaj przełącza się pstryczek na szufelce i zaczyna ona zasysać zamieciony kurz do jednostki centralnej. W zabudowanej kuchni czy na korytarzu nie zawsze byłoby miejsce, by w ścianie zrobić otwór na rurę od odkurzacza. Taką szufelkę można zlokalizować także w ściance zabudowy kuchennej. Przez to staje się ona prawie niewidoczna, nie psuje estetyki kuchni, a w sposób znaczący przyczynia się do usprawnienia procesu sprzątania. Warto zaznaczyć, że nowoczesne centralne odkurzacze nie wymagają konserwacji. Nie trzeba tu nic wymieniać, ani zmieniać.

Warto jedynie zrobić co jakiś czas przegląd odkurzacza i sprawdzić, czy rury nie są zatkane. To sprzęt bezawaryjny, który posiada długa gwarancję od producenta. Dzięki temu nie trzeba się martwić o sprzątanie, kupowanie akcesoriów, ani drogą wymianę sprzętu.

Praca elektryka - nowoczesne instalacje<< >>Własny sklep meblowy

O Autorze : Sandra Kaczorowska