Akustyczne płyty poliwęglanowe

Osiedla znajdujące się w pobliżu ruchliwych ulic nie są miejscami, w których ludzie chętnie zamieszkują. Z reguły obawiają się, że hałas przejeżdżających obok samochodów, ciężarówek, tramwajów, będzie naprawdę uciążliwy.

Płyty estetyczne i solidne

płyty poliwęglanowe komoroweTaki hałas może sprawić, iż nawet spędzanie wolnego czasu będzie utrapieniem, ponieważ nie będziemy potrafili wypocząć. Jednakże czy naprawdę mieszkańcy osiedli blisko ruchliwej drogi są skazani na taki dyskomfort? Nie do końca. Coraz częściej możemy zobaczyć, że wzdłuż takich ulic rozstawione są specjalne ekrany. Ich zadaniem jest pochłanianie dźwięku. Zatrzymują hałas pojazdów i sprawiają, że po drugiej stronie ekranu nie jest on już tak bardzo słyszalny. Takie ekrany akustyczne mogą być wypełniane za pomocą różnych materiałów. Bardzo często stosuje się szkło, jednak nie jest to dobre posunięcie. Dlaczego? To okazuje się już w krótkim czasie – jeżeli taki ekran akustyczny zostanie dostrzeżony przez wandala, wówczas możemy później zobaczyć już jedynie tysiące kawałków rozbitego szkła na ziemi. Dlatego o wiele lepiej jest wybrać inny materiał, a poleca się tutaj zwłaszcza płyty poliwęglanowe komorowe. Są one naprawdę estetyczne i z daleka nie sposób odróżnić ich od szkła.

płyty poliwęglanowe komoroweCharakteryzują się identyczną przezroczystością. Ale to nie wszystko. Jednakże w odróżnieniu od szkła zatrzymują one bowiem promieniowanie UV. Nie ma ono na nie najmniejszego wpływu, nawet mimo upływu czasu nie tracą swoich właściwości technicznych ani wizualnych. Wspomnieliśmy wcześniej o wandalizmie, czy zatem takie płyty poliwęglanowe są o wiele bardziej odporne na takie akty destrukcji? Oczywiście, że tak – zapewniają producenci. To dlatego, iż szkło jest o wiele bardziej wytrzymałe niż szkło. I to naprawdę – „o wiele”, ponieważ aż 200-krotnie! Jest to więc naprawdę duża różnica. Niezależnie od tego, czy wandal będzie rzucał kamieniem, uderzał młotkiem czy wymyśli jeszcze coś innego – płyta poliwęglanowa komorowa pozostanie w całości. Nie rozbije się. Ta wyjątkowa wytrzymałość poliwęglanu została doceniona w wielu różnych branżach, dlatego materiał ten stosuje się między innymi do produkcji hełmów ochronnych służb porządkowych oraz ich tarcz. Ekran akustyczny wykonany z poliwęglanu będzie służył przez dobre kilkanaście lat, jeśli nie więcej.

Jest on po prostu niezniszczalny i nie jest to wyidealizowanie tego materiału, co może potwierdzić szereg osób, które zdecydowały się na jego zastosowanie w budownictwie, rolnictwie czy w dowolnej innej branży. Poliwęglan to materiał praktycznie bez wad.

Drewniane altanki do ogrodu<< >>Gdzie stosuje się bramy rolowane?

O Autorze : Anna Jabłońska